Pátrání zákupy

11.09.2013 09:50

Smutný konec pátrání. Seniorku našli hasiči u Zákup mrtvou

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: Deník/Pech Karel

dnes 08:20

Zákupy - Tělo našla pátrací skupina, která vyrazila ověřit nové svědectví. Bohužel se potvrdilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Do pečovatelského domu v Nových Zákupech, kde bydlela a odkud ve čtvrtek odpoledne vyrazila na procházku, se už nevrátí.

Čtyřiaosmdesátiletou ženu, po které se na Českolipsku už od čtvrtka pátralo, našli včera mrtvou členové nové pátrací skupiny, ve které byli také dobrovolní hasiči z Hejnic se psy, vycvičenými na vyhledávání osob. „Můžeme potvrdit, že nalezené tělo patří pohřešované ženě z Nových Zákup," uvedla Ivana Baláková, mluvčí policie na Českolipsku. „Tělo našli lidé z pátrací skupiny v lesním prostoru mezi Zákupami a osadou Lasvice u takzvané třešňové aleje.  Přivolaný lékař neshledal na těle žádné známky po násilí, k zjištění příčiny úmrtí ale bude provedena pitva."

Psovodi se psy

Policisté včera získali svědectví muže, který tvrdil, že obyvatelku zákupského pečovatelského domu viděl v okolí Lasvic. Informaci proto vyrazilo ověřit asi dvacet policistů a hasičů, také dobrovolní hasiči z Hejnic na Liberecku, kteří měli šest psů, vycvičených na vyhledávání osob. Svědectví se bohužel potvrdilo.

„Našli ji vlastně asi pět set metrů od místa, kde ji ve čtvrtek viděli naposledy," uvedl pro Deník zdroj obeznámený s okolnostmi pátrání. Podle místa nálezu těla se dá spekulovat, že si žena popletla cestu při návratu domů. Místo k Novým Zákupům vyšla přibližně stejným směrem, ale jinou cestou, k Lasvicím. Přes les se pak zřejmě pokoušela dostat do Nových Zákup.

Tady žena žila ve svém bytě v domě s pečovatelskou službou, který je sice propojený s místním domovem důchodců, ale právě na rozdíl od něj má mnohem volnější režim „Pokud od nás lidé v pečovatelském domě neodebírají nějakou sociální službu, tak jinak fungují úplně nezávisle na nás," upozornil už před pár dny Jaromír Misík, ředitel Domova důchodců a DPS v Nových Zákupech. Připustil, že nálada v zařízení teď není nejlepší.

Různé verze

Čtyřiaosmdesátiletá seniorka odešla z DPS ve čtvrtek. Doma nechala pouze vzkaz, že jde na procházku. Svědci ji ještě ten den viděli ve 14:30 na náměstí Svobody v Zákupech a o dvě hodiny později v Zákupech nedaleko odbočky na Nové Zákupy. Odtamtud to měla domů  asi kilometr.

Že se nevrátila, zjistila její snacha v podvečer a v 19 hodin se obrátila s prosbou o její vypátrání na policisty.

Po ženě se intenzivně pátralo ještě ve čtvrtek večer. Policisté na hledání nasadili také vrtulník, jeho pomoc ale výsledek nepřinesla. V sobotu po poledni hasiči dokonce v Brništi přerušili dožínkové díkuvzdání za úrodu v kostele sv. Mikuláše v Brništi a žádali návštěvníky Dožínek, aby byli všímaví, protože se žena může pohybovat i v okolí Brniště. Policisté od víkendu také prověřovali různá svědectví a zjišťovali, zda žena nemohla ze Zákup odcestovat. Potvrdilo se až poslední svědectví.

 

Autor: Michael Polák