Pátrání po pohřešovaném českém turistovi (Dragobrat - Ukrajina)

09.03.2015 13:31

Zdroj podrobných zpráv o akci : https://karpaty.net/laviny/ a karpaty.net/laviny/snehove-podminky.htm

 

9.3.2015 Pátrání po českém turistovi na Ukrajině ukončeno

Po sedmi dnech pátrání ukrajinští záchranáři vytipovali místo možného pádu českého turisty v lavinovém katastru na jihovýchodním svahu vrcholu Bliznica (1 881 m) směrem k Malé Bliznici. Na základě žádosti rodiny a kamarádů pohřešovaného v neděli na místo vyrazili kynologové Psovodi SDH Hejnice pod vedením Františka Schejbala.

Z pátrací akce
Čeští kynologové našli spolu s ukrajinskými záchranáři tělo mrtvého 29letého českého turisty D. T. v hloubce cca 1 metr pod sněhem, v jedné ze dvou sbíhajících se malých lavin.

Pátrací akce se zúčastnilko 19 záchranářů a 8 dobrovolných záchranářů z Ukrajiny, později se hledání pohřešovaného zúčastnili též dobrovolní kynologové SDH Hejnice z Libereckého kraje (4 dobrovolníci se psy). Český turista se ztratil v pondělí 2. března v pohoří Svidovec, v blízkosti lyžařského areálu Dragobrat, v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

 

8.3.2015 Pátrání po pohřešovaném českém turistovi
Ani šestý den se nepodařilo více než dvěma desítkám ukrajinských záchranářů najít pohřešovaného 29letého turistu z Prahy, který se údajně ztratil v husté mlze a sněžení na hřebeni Svidovce mezi vrcholy Velká a Malá Bliznica. Turista se pohyboval v pondělí 2.3. na sněžnicích bez lavinové výbavy se skupinou dalších pěti Čechů za velmi nepříznivých podmínek na hřebeni Svidovce.
Pohled na Bliznicu od Dragobratu - vrchol Žandarm
Ukrajinští záchranáři postupně nasadili psa, v sobotu 7.3 vrtulník MI8 a každý den přes 20 záchranářů.
Dnes 25 záchranářů sondovalo laviniště ve velmi nebezpečných lavinových katastrech se sklonem až 60° pod Bliznicí, které byly vytipovány jako možné místo pádu českého turisty. V době prací v lavinových katastrech se uvolnilo pět malých spontánních lavin a pátrací práce musely být přerušeny.
Díky oteplení hrozí v oblasti Svidovce a Černohory zvýšené lavinové nebezpečí na 3. stupni z 5dílné mezinárodní stupnice a dochází k uvolnění malých až středně velkých spontánních lavin, které ohrožují ukrajinské záchranáře.
Na žádost rodiny a kamarádů pohřešovaného se vydal do oblasti Dragobratu tým kynologů Libereckého kraje, který však není vybaven lavinovou výbavou pro práci v lavinových katastrech, veškerou činnost může vykonávat pouze pod vedením ukrajinských záchranářů s ohledem na bezpečnost českých kynologů a ukrajinských záchranářů pohybujících se pod velkými převisy. Riziko pohybu v lavinovém terénu z důvodu zvýšeného lavinového nebezpečí je vysoké.

 

7.3.2015 Pátrání stále pokračuje

Již pátý den pokračuje pátrání po ztraceném 29letém českém turistovi, který je od 2.03.2015 cca 17. hodiny nezvěstný. Ztratil se v blízkosti areálu Dragobrat, pod vrcholem Bliznica (1 881 m) za špatného počasí.

Pohled na Bliznicu od Dragobratu - vrchol Žandarm
Dnes bylo do akce nasazeno v okolí vrcholů Žandarm (1 763 m), Velká Bliznica (1 881 m) celkem 35 záchranářů vč. dobrovolníků. Záchranáři prohledávali s ohledem na bezpečnost záchranářů některé lavinové svahy, kde stále hrozí uvolnění lavin.

V oblasti panuje zvýšené lavinové nebezpečí na 3. stupni z 5dílné mezinárodní stupnice. Na žádost konzula ČR ukrajinští záchranáři poprvé nasadili, díky dobrému počasí, i vrtulník, který po třech hodinách monitorování terénu práci ukončil bez výsledku.

 

6.3.2015 Pátráni po českém turistovi pokračuje

Již čtvrtý den pátrají dvě desítky ukrajinských záchranářů po ztraceném 29letém turistovi z Prahy v okolí lyžařského areálu Dragobrat. Dnes se opět vydalo do terénu za nepříznivého počasí 21 záchranářů a dobrovolníků.

Nově, na základě výpovědí pětice zachráněných, se rozšířilo pátrání na část hlavního svidoveckého hřebene Usť Čorná - Dragobrat a údolí Kosovská Poljana - Dragobrat. Nadále pokračuje pátrání v místech prvního nahlášení zmizení českého turisty na lavinových svazích Žandarm a Bliznica.

Se zmizelým českým turistou není od pondělí večer žádný kontakt. Skupinu pěti českých turistů se podařilo zachránit do 17 hodin od nahlášení.

 

4.3.2015 Pátraní po ztraceném českém turistovi pokračuje

Ani druhý den po oznámení ztraceného českého turisty v oblasti vrcholu Bliznica (1 881 m) se nepodařilo hledaného 29letého turistu z Prahy najít. Včera bylo postupně zachráněno pět českých turistů z šestičlenné skupiny. Do záchranné akce v blízkosti lyžařského areálu Dragobrat bylo nasazeno 23 záchranářů a dobrovolníků.

V úterý 3.3. byly nalezeni v 9 hodin 20 minut dva čeští turisté (muž a žena ročník 1985 a 1986) z Prahy. V 10 hodin se podařilo zachránit další tři české turisty (ženu a dva muži - roč. 1989, 1982 a 1986). Všichni byli přepraveni do ubytovacích zařízení na Dragobratu. Žádní ze zachráněných turistů nepotřebovali převoz do nemocnice.

Pátrání po šestém členu turistické výpravy bylo večer pro nepříznivé počasí přerušeno. Na hřebenech pohoří Svidovce panuje nepříznivé počasí - nízká viditelnost, silný nárazový vítr JZ do 50 km/h, sněžení, teplota v 6 hodin ráno minus 7 °C.

Více: https://zakarpattya.net.ua.

 

3.3.2015 Pátrání po českých turistech na Svidovci

V pondělí 2. března nahlásili čeští turisté ztrátu orientace a zabloudění v 17.20 hodin na dispečink záchranné služby Ukrajiny. Skupina šesti českých turistů se pohybovala za nepříznivého počasí v oblasti vrcholu Bliznica (1 881 m) na pohoří Svidovec, v Rachovském rajónu, v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Poloniny
Turisté se vydali z lyžařského areálu Dragobrat za snížené viditelnosti k nejvyššímu vrcholu Bliznica. Jeden turista se zřítil dle tiskové zprávy ukrajinské záchranné služby z převisu, zbylých 5 se rozhodlo bivakovat na hřebeni a zavolalo o pomoc. Do záchranné akce se zapojilo 21 záchranářů ze služeben Rachov, Jasiňa a Lazeština.

V úterý 3.3. v 9.30 h hlásili ukrajinští záchranáři, že se jim podařilo najít pouze první trojici českých turistů, další dva se vydali na sestup pravděpodobně již v noci a ty se podařilo najít okolo 11 hodiny. Po šestém turistovi - 29letém D.T., který se údajně zřítil z převisu se pátrá. Záchranné akce jsou omezeny s ohledem na mlhu, silný nárazový vítr a sněžení.