1.2.2015 - Trénink výjezdové skupiny - Jablonec n.N. (bývalá porodnice)

05.02.2015 21:24

Námětem pro únorové cvičení se nám stal jeden z praktických zásahů z konce minulého roku. Týkal se pátrání po pohřešované osobě v rozsáhlém komplexu budov. Osoba byla nakonec označena psem mimo vymezený prostor v uzamčené trafostanici. Jako rozsáhlý komplex budov nám posloužila bývalá jablonecká porodnice, kterou měli psovodi za úkol prohledat. Osoba pak byla založena ve vedlejší budově malé trafostanice.
Protože se jednalo o cvičení výjezdové skupiny, nebylo dopředu psovodům sděleno vůbec nic. Veškerý postup a strategii pátrání zvolili sami po obdržení základních informací po příjezdu na místo. Původní plán, že psovodi musí po negativním výsledku v budově sami vyhodnotit možnost výskytu osoby i v okolí budovy, narušil už třetí pes. Ten po více jak třech hodinách po uložení Klárky do malé místnosti označil její pach u oken v nejbližším křídle porodnice směrem k trafostanici. Další psi i následná kontrola směru větru opravdu potvrdila, že se pach v těchto místech nacházet může. Přiznám se, že to pro mě bylo poměrně překvapující zjištění.
Pro psovody jsme připravili zpestření i během pátrání. Některým se v průběhu hledání znenadání zhoršila statika schodiště, takže byli nuceni využít předem připravený materiál pro slanění v prázdné výtahové šachtě. Všichni psovodi včetně dvou psovodů HS, kteří k naší radosti přijali pozvání ke cvičení, pohřešovanou Klárku našli.
Po vyčerpávajícím dni nás pak čekal pozdní oběd a malé překvapení v podobě návštěvy požární stanice hasičů v Jablonci nad Nisou, kde jsme po poutavé exkurzi nechali zbytky svých sil na zdejším polygonu.
Moc děkujeme za možnost využití prostor, panu správci za umožnění přístupu do budovy i mimo pracovní dobu. Velký dík pak patří budoucí zdravotní sestřičce Klárce Ptáčkové, která vydržela být více jak šest hodin v úkrytu.
Dík patří i všem psovodům za profesionální práci se psem a dodržování všech stanovených pravidel. Rád předávám štafetu organizování a těším se na další cvičení. Takže co to bude, Leni?

Napsal Pavel M.